Życie

Specyfika pracy polskich kierowców ciężarówek

Osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu kierowcy ciężarowego mogą zastanawiać się nad tym czym charakteryzuje się praca polskich operatorów pojazdów ciężarowych. Należy pamiętać, że jest ona uwarunkowana stanem polskich dróg i rozmieszczeniem na trasie warsztatów oraz sklepów motoryzacyjnych i hurtowni z częściami do tirów czy stacji benzynowych i myjni samochodowych. Sytuacja panująca na trasie przejazdu jest bowiem jednym z czynników branych pod uwagę podczas dokonywania wyboru konkretnego pojazdu ciężarowego, który będzie wykorzystywany podczas realizowania poważnych zleceń transportowych. Dlatego w skład polskich taborów ciężarowych zwykle wchodzą takie pojazdy, które są bardzo wytrzymałe i odporne na niskie temperatury, a poza tym posiadają wielkości pozwalające na swobodne poruszanie się po wąskich i krętych drogach oraz autostradach częściowo oddanych do użytku. Poza tym posiadają one odpowiednie ogrzewanie, które pozwala kierowcy na swobodne kierowanie pojazdem podczas wysokich mrozów. Jednocześnie zamontowana w nich klimatyzacja może zostać włączona podczas największych upałów i ułatwiać kierowcy pracę w godzinach południowych. Pamiętając o panującej w kraju zmiennej pogodzie właściciele firm przewozowych dokonują zakupu takich ciężarówek, które są wyposażone w odpowiednie światła przeciwmgielne oraz reflektory włączane podczas opadów deszczu i lampy opryskowe dzięki którym tiry są dobrze widoczne dla innych pojazdów i pieszych chodzących poboczami dróg zwłaszcza na obszarach wiejskich.

Ze względu na to, że Polacy lubią sięgać po dobrze znane sobie towary wśród właścicieli taborów ciężarowych bardzo dobrą opinią cieszą się pojazdy marki Star czy Jelcz oraz Volvo czy Renault. Są one bowiem uważane za ciężarówki warte swojej ceny, które bardzo dobrze sprawdzają się w polskich warunkach pogodowych, a jednocześnie można nimi bez żadnych obaw wyruszać poza granice kraju licząc na to, że nie ulegną one żadnej awarii. Również części do tirów wskazanych powyżej marek są w Polsce ogólnie dostępne. Można je nabywać w sklepach motoryzacyjnych, na terenie warsztatów samochodowych, w hurtowniach i sklepach internetowych.

Natomiast specyfika pracy polskiego kierowcy ciężarówki sprawia, że często sięga on po płaszcze i rękawice oraz czapki ochronne. Na wyposażeniu jego kabiny znajdują się firanki i zasłony chroniące przed silnymi promieniami słonecznymi oraz niewielkie lodówki i torby termoizolacyjne na pożywienie. Jednym z niezbędnych akcesoriów kierowcy tira staje się także zestaw zimowy pozwalający odpowiednio zadbać o pojazd podczas wysokich mrozów i umożliwiający jego wyjazd z zasypanego śniegiem miejsca parkingowego. Sięga on także po takie części i akcesoria, z których korzystają wszyscy operatorzy dużych pojazdów dostawczych niezależnie od miejsca ich pracy. Jednym z takich akcesoriów jest zestaw pozwalający na szybką zmianę opon, które uległy jakiemuś uszkodzeniu lub na ponowne umocowanie ładunku przesuwającego się podczas jazdy po naczepie pojazdu ciężarowego.